Які слова з наголосами треба вивчити для ЗНО? 🤔Чудова новина в тому, що в програмі ЗНО є конкретний список слів з наголосами ✍️А отже, тільки вони можуть бути в завданнях тестів 📝Тож ми згрупували їх для тебе в зручному документі ❤️Там також є вправи для закріплення 😉Завантажуй безкоштовно ОСЬ ТУТ 👉 https://navsi200.com/movne/slova-z-naholosamy-2020/ 👈
Тема. Пантелеймон Куліш. «Чорна рада». Порівняльна характеристика образів Якима Сомка та Івана Брюховецького
Мета: характеризувати образи Якима Сомка та Івана Брюховецького; визначити їхні моральні якості, ідеали, зробити порівняльну характеристику героїв; виховувати старшокласників у дусі народних ідеалів, плекати патріотичні почуття; формувати переконаність у важливості для громадянина України збереження свободи і незалежності рідного краю, його державності.
Цілі уроку.
Учні знатимуть:
зміст роману;
особливості образів героїв роману.
Учні вмітимуть:
здійснювати порівняльну характеристику образів Якима Сомка та Івана Брюховецького;
давати власну оцінку подіям та персонажам.
Тип уроку: урок вивчення й аналізу художнього твору, формування вмінь і навичок.
Методи, прийоми і форми роботи:
бесіда, усні відповіді учнів, текстологічний аналіз, робота в групах, складання сенкану, діаграма Вена, прийом «Оцінне вікно».
Обладнання: портрет Куліша, текст роману «Чорна рада», портрети гетьманів, кадри з кінофільму «Чорна рада».
Випереджувальні завдання.
Історико-дослідницькій групі - підготувати повідомлення про історичні постаті Якима Сомка та Івана Брюховецького.
Щоб ми вміли Україну
Докупи єднати,
І на ворога лихого
Одностайно стати
П.Куліш
Перебіг уроку
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Учитель.
В основу роману покладено події, що насправді відбувалися в Україні в часи Руїни.
Вони й послужили тлом, на якому розгортаються романні колізії, діють реальні історичні постаті. Автор багато працював над вивченням і осмисленням умов, які призвели до обрання гетьманом І.Брюховецького, і з великою вірогідністю відтворив їх.
Чи не втратило актуальності із плином часу звернення П.Куліша до сучасників і нащадків, особливо у контексті сьогоднішніх українських реалій:
«…Дбаймо про свою будучину, знаймо добре, що ми в себе вдома, серед своєї рідної сімʼї, у своїй рідній хаті, що ніхто нам її не дасть, ніхто не підійме, ніхто ж не обігріє та не освітить так, як ми самі»?.
Актуалізація опорних знань.
«Наведи порядок»: правильно розмістити хід подій у романі:
Зустріч із Сомком історія Василя Невольника приїзд Шрама із сином на хутір Череваня одруження Лесі й Петра викрадення Лесі страта Сомка Чорна рада.
Лінійний диктант.
Який персонаж роману є носієм основної ідеї?
Імʼя Тура, героя роману.
Про Петра Шраменка сказано, що він мужній, хоробрий, «не козак, а …».
Хто з персонажів «Чи заговорить, чи рукою поведе, чи піде по хаті – та усякому на душі, мов сонечко світить»?
Імʼя Сомка?
Хто є власником хутора Хмарище?
У якому місті відбувається «Чорна рада»?
Хто в романі виступає носієм ідей державності України
Відповіді:
Божий Чоловік. 2.Кирило. 3. Орел. 4. Леся. 5. Яким. 6. Михайло Черевань 7. Ніжин. 8. Іван Шрам.
Опрацювання навчального матеріалу.
Виступ історико-дослідницької групи про Якима Сомка та Івана Брюховецького як реальних історичних осіб.
Порівняльна характеристика Я.Сомка (реальної особи та художнього образу).
Відмінне з історичними фактами | Яким Сомко | Спільне | ||
Виразник поглядів козацької верхівки | ||||
Літня людина, в романі молодий, неодружений | ||||
Зневажливо ставився до черні | ||||
Прихильник союзу з Росією, в романі виступає за автономну Україну | На Ніжинській раді пробував збройно вибороти булаву | |||
Справді був страчений Брюховецьким | ||||
Небезгрішний у політиці, в романі кришталево чистий і порядний | ||||
Золотаренко не зрікався булави на користь Сомка, як це подається в романі, а навпаки |
Робота в групах.
Робота з текстом над характеристиками образів роману (ілюструвати цитатами).
Учитель. Дійові особи роману (історичні й вигадані) можна згрупувати відповідно до основного конфлікту: прибічники Івана Брюховецького і прихильники Якима Сомка. В образі цього останнього автор утілив власний ідеал гетьмана – освіченого, розумного, талановитого діяча, здатного обʼєднати всі землі України в самостійну державу шляхом відновлення її давньої слави.
І група. Яким Сомко.
Знайдіть у тексті і зачитайте висловлювання Сомка про ставлення до панської Польщі, запорозького демократизму, міської голоти, старшини та своїх супротивників.
(«Нехай і міщанин, і посполитий, і козак стоїть за своє право; тоді буде на Вкраїні і правда, і сила» тощо.)
Яка найзаповітніша мрія Сомка?
(«Зложити до купи обидва береги Дніпра, щоб обидва береги Дніпрові приклонилися під одну булаву! Я скоро одбуду царських бояр, хочу йти на окаянного Тетерю. Виженем недоляшка з України, одтиснем ляхів до самої Случі, держачись за руки з Москвою, і громитимемо усякого, хто спокуситься ступити на руську землю».)
На що спрямовані слова й діла Сомка? (На відродження й обʼєднання України, досягнення її стабільності й могутності. Сам гетьман Сомко найповніше виражає державницькі погляди Пантелеймона Куліша, його сподівання на козацьку старшину, яка може, услід за Хмельницьким, забезпечити порядок і добробут, мир і злагоду у країні.)
Що споріднює Шрама з Сомком?
(Шрам – найвірніший однодумець Сомка, поборник обʼєднання України, прихильник міцної гетьманської влади. Він веде на правобережжі боротьбу проти шляхетсько-польського ставленика Тетері, а на лівобережжя прибув, щоб підтримати Сомка на Чорній раді. Він вступає в суперечки з міщанами: «Де в світі видано, щоб увесь люд жив при одному праві? Усякому своє…
Чому Сомко не погодився на пропозицію Кирила Тура рятуватися втечею?
ІІ група. Іван Брюховецький.
Як змальовано образ Брюховецького в романі з погляду історичної вірогідності?
(Характер Брюховецького як історичної особи в романі відтворено правдиво. Це політичний авантюрист, людина без совісті й честі. Заради здобуття влади він своїми пустими обіцянками і фальшивим народолюбством зумів привернути козацтво на свій бік.)
В якому одязі ходив Брюховецький до виборів і після?
Яка прикметна особливість вдачі Брюховецького? (Цей образ один із найдинамічніших у творі, адже він змінює маски відповідно до обставин. Остаточним викриттям цього «патріота» став наказ стратити Сомка.)
Як ставить до Брюховецького Кирило Тур? Запорожці?
Як до нього ставиться автор? З чого це видно?
(Автор не приховує свого негативного ставлення до цього героя, наділяючи його не двозначною характеристикою: «ниций Іванець».)
Творення сенканів. Складіть сенкани до головних героїв роману «Чорна рада».
1.Сомко.
2. Мудрий, поміркований.
3. Мріє, не мириться, відстоює.
4. Прагне «зложити докупи обидва береги Дніпрові».
1. Брюховецький.
2. Підступний, хитрий.
3. Обманює, зраджує, лицемірить.
4. Принизив авторитет України.
5. Зрадник.
Порівняльна характеристика Сомка і Брюховецького (діаграма Вена).
Рефлексія. Підсумок уроку.
Закріплення одержаних знань.
«Незакінчене речення»: Мій улюблений літературний герой – це …
Роман «Чорна рада» навчає нас …
Основна думка роману…
Прийом «Оцінне вікно».
Добре зрозумів у творі | Зовсім не зрозумів у творі |
Застосував би в житті | Ніколи не застосував би в житті |
Оцінювання. Аргументація оцінок.
Домашнє завдання. Дати розгорнуту письмову відповідь на запитання «Які з сучасних проблем українства прочитуються в історичній ретроспекції «Чорної ради» П.Куліша?»Тема. Пантелеймон Куліш. «Чорна рада». Порівняльна характеристика образів Якима Сомка та Івана Брюховецького
Мета: характеризувати образи Якима Сомка та Івана Брюховецького; визначити їхні моральні якості, ідеали, зробити порівняльну характеристику героїв; виховувати старшокласників у дусі народних ідеалів, плекати патріотичні почуття; формувати переконаність у важливості для громадянина України збереження свободи і незалежності рідного краю, його державності.
Цілі уроку.
Учні знатимуть:
зміст роману;
особливості образів героїв роману.
Учні вмітимуть:
здійснювати порівняльну характеристику образів Якима Сомка та Івана Брюховецького;
давати власну оцінку подіям та персонажам.
Тип уроку: урок вивчення й аналізу художнього твору, формування вмінь і навичок.
Методи, прийоми і форми роботи:
бесіда, усні відповіді учнів, текстологічний аналіз, робота в групах, складання сенкану, діаграма Вена, прийом «Оцінне вікно».
Обладнання: портрет Куліша, текст роману «Чорна рада», портрети гетьманів, кадри з кінофільму «Чорна рада».
Випереджувальні завдання.
Історико-дослідницькій групі - підготувати повідомлення про історичні постаті Якима Сомка та Івана Брюховецького.
Щоб ми вміли Україну
Докупи єднати,
І на ворога лихого
Одностайно стати
П.Куліш
Перебіг уроку
Повідомлення теми, мети та завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності.
Учитель.
В основу роману покладено події, що насправді відбувалися в Україні в часи Руїни.
Вони й послужили тлом, на якому розгортаються романні колізії, діють реальні історичні постаті. Автор багато працював над вивченням і осмисленням умов, які призвели до обрання гетьманом І.Брюховецького, і з великою вірогідністю відтворив їх.
Чи не втратило актуальності із плином часу звернення П.Куліша до сучасників і нащадків, особливо у контексті сьогоднішніх українських реалій:
«…Дбаймо про свою будучину, знаймо добре, що ми в себе вдома, серед своєї рідної сімʼї, у своїй рідній хаті, що ніхто нам її не дасть, ніхто не підійме, ніхто ж не обігріє та не освітить так, як ми самі»?.
Актуалізація опорних знань.
«Наведи порядок»: правильно розмістити хід подій у романі:
Зустріч із Сомком історія Василя Невольника приїзд Шрама із сином на хутір Череваня одруження Лесі й Петра викрадення Лесі страта Сомка Чорна рада.
Лінійний диктант.
Який персонаж роману є носієм основної ідеї?
Імʼя Тура, героя роману.
Про Петра Шраменка сказано, що він мужній, хоробрий, «не козак, а …».
Хто з персонажів «Чи заговорить, чи рукою поведе, чи піде по хаті – та усякому на душі, мов сонечко світить»?
Імʼя Сомка?
Хто є власником хутора Хмарище?
У якому місті відбувається «Чорна рада»?
Хто в романі виступає носієм ідей державності України
Відповіді:
Божий Чоловік. 2.Кирило. 3. Орел. 4. Леся. 5. Яким. 6. Михайло Черевань 7. Ніжин. 8. Іван Шрам.
Опрацювання навчального матеріалу.
Виступ історико-дослідницької групи про Якима Сомка та Івана Брюховецького як реальних історичних осіб.
Порівняльна характеристика Я.Сомка (реальної особи та художнього образу).
Коментарі
Дописати коментар